U Gradskom parku defilovali su vitezovi, te je održana je i borba u mačevanju i streličarstvu. Festivalom viteštva, koji je organizovan povodom Međunarodnog dana muzeja, 18. maja, Gradiška je na kratko vraćena u srednji vijek.
– Mi smo krajem februara imali izložbu „Doba viteštva“ koja je bila izuzetno posjećena. U toku dvije sedmice izložbu je posjetilo preko 3000 posjetilaca. To nam je bio znak da postoji brojna publika i interesovanje za sve ovo. Najvećim dijelom smo se time vodili prilikom organizacije – kaže Bojan Vujinović, vršilac dužnosti direktora Zavičajnog muzeja Gradiška.
Festival je organizovan za učenike osnovnih škola, djecu PU „Lepa Radić“ i ostale posjetioce. Dio programa obuhvatio je malu školu heraldike, koja je djecu upoznala sa simbolima i grbovima iz srednjeg vijeka. Održana je škola mačevanja, kojom su predstavljeni osnovni potezi u mačevanju a učenici su uzeli učešće i u gađanju iz luka.
– Učestvovao sam u mačevanju. Mačevi su teški tako da nije bilo nimalo jednostavno. Svidjelo mi se jako što imamo priliku u Gradišci da pogledamo prave viteze – kaže učenik Đorđe Atelj.
Na festivalu su učestvovali članovi Udruženja za očuvanje starih zanata i vještina „Beli orlovi“ iz Beograda, koji su publici u Gradišci pokazali idealne replike oklopa i oružja srednjovjekovnih ratnika.
– U Srbiji redovno imamo nekoliko velikih festivala koje održavamo na kojima nam dolaze gosti iz RS. Ranije smo dolazili u Derventu, bili smo u Novom Gradu a danas smo u Gradišci. Djeca su najbolja publika i sa njima je najljepše raditi jer upijaju sve što im se govori i sve što radite s njima – kaže Bojan Tasić, član Udruženja „Beli orlovi“ iz Beograda.
Kako bi se izradio viteški oklop, potrebno je i do tri mjeseca rada, jer se izrada vrši dio po dio, kaže Tasić i dodaje da su predmeti izrađeni potpuno vjerodostojno.
– Sve zavisi od detalja, ali prethodno je prije izrade oklopa potrebno dosta izučavanja kako bi se sve istorijski precizno uradilo. Ništa nije izmišljeno i sve se uvijek radi na osnovu nekog nalaza – kaže Tasić.
Udruženje vitezova ne bavi se samo borbama. Oni oživljavaju prošlost na različite načine a njihove članice naučiće vas kako se predano prave kanije, torbe i ostali dodaci potrebni svakom vitezu.
– Udruženje „Beli orlovi“ su prvi organizovali manifestacije ovakvog tipa i uvijek rado obilazimo ovakve događaje. Predstavljamo umjetnost srednjovijekovnu. Ženski dio ekipe bavi se izradom haljina, tašni i sve to bez nekih savremenih tkanina – kaže Ivana Filipović, član Udruženja „Beli orlovi“.
Podršku prvom Festivalu viteštva u Gradišci, pružili su i članovi Streličarskog kluba „Banjaluka“.
– Ja sam prvi srednjovjekovni streličar vitez u BiH. To sam postigao zahvaljujući viteškim borbama, boreći se sa lukom i strelom – kaže Ranko Bujić, iz Streličarskog kluba „Banjaluka“.
Namjera organizatora je da festival viteštva dobije